BAHÇEŞEHİR MEDİKAL ve ESTETİK  DERMATOLOJİ MERKEZİ


    BAHÇEŞEHİR MEDİKAL ve ESTETİK  DERMATOLOJİ MERKEZİ

facebook instagram

Işık Dolgu

Her ne kadar dolgu kelimesi geçse de özellikle cildinde matlık, nemsizlik, canlılık kaybı şikayeti ile gelen hastalarımda ön planda tercih ettiğim bir uygulama ve yüze yaygın olarak uygulanıyor. Sadece yüz değil boyun, dekolte ve el üzerinde de tercih edebiliyoruz.

Işık adlandırılması ise kullanılan bölgede ortaya çıkardığı canlılık ve parlaklık dolayısıyla verilmiş.

Işık Dolgusu


İçeriğinde ağırlıklı olarak hyaluronik asid var. Buna ekolarak kollajen yapımını destekleyen vitamin, mineral ve antioksidan içerikten meydana geliyor.

İşimiz cilt sağlığı, sağlığını korumak veya kaybettiği sağlığı tekrar ortaya çıkarmak.
Kremlerden alınan etki hem uzun sürede ortaya çıkar hem de emilim yüzdesi %30lardadır. İşlemlerimizle gerekli tedavi ürünlerini cilt altına direkt enjekte ederek hem etkinin hemen ortaya çıkmasını sağlıyoruz hem de rejuvenasyon yani yenileme yapıyoruz.

İşlem mantık olarak da son derece güzel. Ciltte kontrollü bir travma yapıyoruz. Bu hem cilt altında lokalize fibroblast adını verdiğimiz kollajen sentezleyen onarım hücrelerini aktive ediyor, hem de dolaşımın hızlanması ve oksijenizasyonun artmasını sağlıyor. Bu arada bilimsel olarak kanıtlanmış ki hyaluronik asid başlıbaşına fibroblast aktivasyonu yapan en önemli ajanlardan biri ve vücudumuzda doğal olarak göz,eklem gibi pekçok bölgede yer alan bir şeker zinciri. Hyaluronik asid yapısı tüm canlılarda ortak olduğu için aslında cilt altı alanda azalan bir maddeyi yerine koymuş da oluyoruz. Tıpkı menopoz sonrası hormon replansman tedavisinde olduğu gibi.

İşlem üç haftada bir toplam 3 veya 4 seans gibi uygulanıyor. Etki genellikle uygulamadan sonra gözle görülür bir aydınlanma olarak gözleniyor. Uygulanan kişi ise cildindeki nem artışını net olarak ilk haftada gözlemliyor. İhtiyaç oldukça tekrarlanabilecek bu uygulama genellikle senede bir kez üçer seans olarak tekrarlanabilir.

Ben bu uygulamayı akne sonrası ortaya çıkan postlezyonel hiperpigmentasyon dediğimiz yüzeysel izlerin hızlı toparlanması amaçlı da severek uyguluyorum.

Uygulamadan sonra yüzde genellikle bir gecede gerileyen kabarıklıklar oluyor. Bu cilt altına koyduğumuz ürünün kıvamından kaynaklı ve bir gecede yapısına su çekerek cilt altında ürün dağılıyor. Hatta bazen cildin nem ihtiyacı o kadar fazla oluyor ki hastamız maske sonrası klinikten çıkarken çoğu cilt altında dağılmış oluyor. Bir gün kadar makyaj yapmamasını, irritasyon olmaması için terlemeye yol açacak spor aktivitesinden bir gün uzak durmasını öneriyoruz. Uygulamalarımın tamamında doğal dengeyi sağlamak, aşırılıktan uzak, yaay durmayan ve sağlıklı görünümü destekleyen işlemleri sevdiğim için keyifle hastalarıma sunuyorum ve uyguluyorum.