BAHÇEŞEHİR MEDİKAL ve ESTETİK  DERMATOLOJİ MERKEZİ


    BAHÇEŞEHİR MEDİKAL ve ESTETİK  DERMATOLOJİ MERKEZİ

facebook instagram

Saç Dökülmesi ve Saç Mezoterapisi


sac 01Deri, pekçok sistemik hastalığın aynası niteliğinde bir organımızdır ve iyi bir dermatolog görünürdeki ipuçlarından yola çıkarak altta yatan pekçok sorunu tespit edebilir. Dermatoloji kliniğine saç şikayeti ile başvuran bir hastanın en sık şikayeti ya saçlı deride kabuklanma, kaşıntı, sivilcelenme  ya da lokal veya yaygın saç dökülmesidir. İlk şikayetler sıklıkla medikal tedavi ile çözümlenmekle birlikte saç dökülmesine daha ayrıntılı bir yaklaşım gerekmektedir.

Saç dökülmesi ile başvuran bir hastanın dökülme şikayetinin süresi, dökülme yoğunluğu, geçirilmiş yakın dönem hastalık ve stresler, kullanılmakta olan ilaçlar gibi pekçok faktör değerlendirilir. Gerekli görülüyorsa istenecek tahlillerde altta yatan sistemik bir problem varlığı değerlendirilir. Eğer tespit edilirse buna yönelik tedavi başlanır ve sonuç bir süre alacağı için bu arada saçta hızla toparlanma sağlamak amaçlı saç mezoterapisi uygulanabilir.

Saç mezoterapisi uygulanması yaklaşık 15-20 dakika süren ve seanslar şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Özel mezoterapi tabancası ile çalıştığımız için hasta işlem esnasında hiçbir acı duymaz. İşlem sırasında saç yapısına giren vitamin ve mineraller enjeksiyon yöntemiyle deri altına verilir. Cilde iğne ucunun teması ve kullandığımız bazı içerikler de bölgesel kan dolaşımını arttırma etkisiyle yardımcı olur. Seanslar genellikle haftada bir 4 seans, sonuç alındıktan sonra (saç dökülmesinde azalma-sonlanma, saç kalitesinde, görünümünde belirgin düzelme) aralıklar açılmakta ve toplam 8-10 seansa kadar çıkılabilmektedir.

Altta yatan herhangi bir problem olmasa da mevsim geçişlerinde saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Bu dönemde de tıbbi bakım olarak mezoterapi uygulanabilir.

Özellikle yaz sonrası güneş ve denizden yıpranan saçlar için de birkaç seans yeterli olabilmektedir.

Mezoterapi işleminin lokal bir yöntem olması ve sistemik etkisinin bulunmaması yan etki olasılığını da en aza indirmiştir.

İşlem sonrası ellerin işlem bölgesine gitmemesi ve saçların ertesi güne kadar yıkanmaması haricinde rutin hayata devam edilir.

Saç mezoterapisi saç ekimleri sonrasında yeni gelişen saçların kuvvetlenmesi ve çıkış hızının arttırılması için de tercih edilebilir.