BAHÇEŞEHİR MEDİKAL ve ESTETİK  DERMATOLOJİ MERKEZİ


    BAHÇEŞEHİR MEDİKAL ve ESTETİK  DERMATOLOJİ MERKEZİ

facebook instagram

Mikrodermabrazyon

microderma-02Mikrodermabrazyon nedir ?
Alüminyum kristallerinin basınçlı bir sistemle cilde uygulanması ve aynı anda geri vakumlanmasına dayanan bir işlemdir. Bu sayede cilt yüzeyindeki hasarlı,uzaklaştırılacak hücrelerin ve cilt atıklarının daha hızlı yokedilmesi sağlanır. Bu işlem cilt yenilenmesini aktifleyen ve alttaki yenilenen dokunun daha hızlı yüzeye ulaşımını sağlayan bir işlemdir. Cilt yüzeyindeki gereksiz tabakayı uzaklaştırdığı için kullanılan ürünlerin cilt altına emilim oranını arttırarak yararlanımı arttırır. Yapılması planlanan diğer cilt işlemlerinin de etkisini arttırdığı için uygun ciltlerde öncelikli başlangıç işlemimizdir.

Mikrodermabrazyon hangi nedenlerle uygulanır?
Ciltte yenilenme ve iyileşmenin hızlandırılmak istendiği her durumda kullanılabilir. Özellikle mat ciltlerde, akne izi tedavisinde, cilt lekelenmesinde aydınlanmaya destek amacıyla, cilt yağ dengesini sağlamak istediğimizde kullanmaktayız. İşlem kontrollü bir cilt soyulması sağladığı için ve bölgesel kan dolaşımını hızlandırıp kollajen yapımını uyardığı için antiaging amaçlı işlemlerin başında yer alır.

İşlem sonrası rahat dışarı çıkabilir miyim?
Mikrodermabrazyon kontrollü bir soyulma etkisi yaratır. İşlem sonrası ciltte hafif kızarıklık olsa da bu klinikten çıkarken yatışmış olur. Birkaç gün içinde kişiyi rahatsız etmeyen hafif kepeklenme şeklinde soyulma gözlenebilir veya gözlenmez.

Mikrodermabrazyon ne kadar sıklıkta ve kaç seans uygulanır?
Genellikle haftada bir 6-8 seans uygulamaktayız.

microderma-03Mikrodermabrazyonun yan etkisi var mıdır?
Kuru ve hassas ciltler haricinde diğer cilt tiplerine rahatlıkla uygulanabilir. Düzenli aralıklarla ve sürekli yapılan uygulamalarda, uygulama açısından bilinçli ve tecrübeli kişilerce yapılmadığı zaman işlemin kendisi sarkmaya yol açabilir. Mikrodermabrazyon tamamen ağrısız ve doğru uygulandığında zararsız bir yöntemdir.

Uygulanmaması gereken durumlar var mıdır?
Ciltte aktif enfeksiyon (akne, herpes...) durumunda uygulama ertelenmelidir. Kuru ciltlerde de uygulama tercih edilmez.

Mikrodermabrazyon sonrası nelere dikkat etmeliyim ?
Özellikle uygulamanın hemen ardından cilt hafif kızarık olabileceği için ve uygulamadan sonraki günlerde de alttaki yeni hücre tabakasının güneşe maruziyetini engellemek için düzenli güneş koruyucu uygulanması önemlidir. Uygulama günü makyaj yapılmaması ve diğer günlerde de yenilenme süresince hafif makyaj tercih edilmesi gerekir. Cilt soyulması olursa, bu soyulmaya elle müdahale etmemeniz ve doktorunuz tarafından önerilen uygun nemlendiricileri kullanmanız önemlidir.